NM-sølv til Petra og bronse til Henriette

Petra Rønning tok sølv og Henriette Götz bronse i NM maraton lørdag.

Petra Rønnings sølv og Henriettes bronse i NM maraton kvinner elite ble de sportslige høydepunktene for IF Frøy under OBOS Terrengsykkelrittet lørdag 13. juni.

Berit Benjaminsen (nummer to fra høyre og Mariama Jammeh var blant NM-vinnerne for Masters kvinner. Foto: Stian Vestli

Regn både dagen før og delvis under rittet gjorde OBOS  Terrengsykkelrittet 2026 til en tøff opplevelse for alle deltakerne – både de i NM og andre aktive klasser, og i sportsklassene. Det var svært få av de som var ute på stiene i Østmarka som ikke fikk ett eller flere nærmøte med naturen.

I de aktive klassene var elite senior og Mastersklassene NM i maraton. Her var det mange gode prestasjoner.er

Ikke minst var det hyggelig og fortjent at Petra Rønning og Henriette Götz sikret seg NM-medaljer i kvinneklassen bak Sunniva Dring. Petra sikret seg også den tradisjonsrike Utforprisen etter meget rask kjøring i segmentet. Hun hadde bare to menn foran seg på totallista.

IF Frøy dominerte pallen i M 15-16.

I Masters-NM ble det gull til Jonas Nermoen (med beste tid av aller Mastersryttere), Thomas Færgestad, Berit Benjaminsen og Mariama Jammeh, sølv til Sylvi Sommer, Dag Finstad og Geir Kjær, og bronse til Alexander Hagen og Øyvind Aas.

Øyvind er mannen som stod bak etableringen i Terrengsykkelrittet i 2008. At han nå fikk NM-medalje i OBOS Terrengsykkelrittet var moro.

Også i de aldersbestemte klassene var det mange gode prestasjoner. I M 13-14 tok IF Frøy plassene 2, 3 4 og 5 ved med Mattis Larsen Dybwad, Ask Bergvatn Berge, Jo Langslet Westlye og Eskild Haug. I menn 15-16 ble Ulf-Håkon Jordin nummer tre.

Ulf-Håkon Jordin ble nummer tre i M 15-16

Sportsklassene var dessverre ikke veldig stor i årets ritt, men også her hadde flere frøyere en slitsom, våt og fin tur i Østmarka.

En ekstra takk til løypevaktene, som stilte opp i marka med regntøy og godt humør, og til de som merket løypene.

Dere sørget for et ritt hvor det ikke kom noen klager på at det er vanskelig å finne fram. Det er en sjelden opplevelse.

Se alle resultatene fra NM og andre aktive klasser her.
Se resultatene fra sportsklassene her.

Jonas Nermoen (helt til høyre) og Thomas Færgestad (i midten) var blant NM-vinnerne i Masters menn. Foto: Stian Vestli